Projektowanie Ogrodów – Porady Architekta Krajobrazu

1. Kiedy zakładamy ogród? – podział na Etapy

Do projektowania i zakładania ogrodu przystępujemy dopiero po zakończenie wszelkich prac budowlanych na ogrodzie. Projekt najczęściej zamawiamy między październikiem a lutym. To daje nam możliwość, by dobrze zaplanowanie koszty inwestycji.

Gdy mamy projekt zatwierdzony, to przystępujemy do kolejnego etapu: Założenie Ogrodu. Zakładamy go nie wcześniej niż końcem marca początkiem kwietnia, natomiast ostatnie prace związane z ogrodem wykonujemy do października. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, ale wtedy trzeba to skonsultować z projektantem. Architekt Krajobrazu oceniając stan prac i warunki atmosferyczne wydaje zalecenia w tej kwestii.

2. Projekt – o czym trzeba pamiętać ?
SAM_5353

Gdy zamawiamy projekt trzeba się określić w ogólnym zarysie, co tak naprawdę chcemy w ogrodzie. A przede wszystkim mogą się Państwo zastanowić jakie funkcje będzie pełnił Wasz wymarzony ogród. Dla niektórych z Was może być to funkcja reprezentacyjna, może też być funkcja relaksacyjna lub rekreacyjna.

Na spotkaniu z Architektem powinno być wszystko omówione w rozszerzonym zakresie. Projektant ma za zadanie wybrać najbardziej odpowiedni wariant dla Państwa. Dzięki trafnemu projektowi, przestrzeń będzie Was cieszyć i satysfakcjonować, to bardzo ważne by dokładnie tak było.

Sam Projekt musi być przejrzysty, oparty o zasady poprawnej kompozycji. Na małych przestrzeniach jest wielką sztuką założyć ogród, który nie będzie przytłaczał. Tak samo na dużych przestrzeniach sztuką jest wypełnić ogród, by był spójną całością, by nie tworzyły się przecinki kompozycyjne.

Bardzo ważnym elementem projektu jest wczesne określenie, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ogród. Nie musimy podawać całej kwoty od razu, wystarczy podać, że chcą Państwo ogród za 5000 złotych. Jeżeli zgodnie z Państwa wymaganiami Architekt jest w stanie potwierdzić, że można uzyskać zamierzony efekt za taką kwotę to od razu wiem na czym stoimy. Czasem jest tak, że wymagany efekt wykonania ogrodu  jest przewyższający od przewidzianych przez Państwa  nakładów pieniężnych. Wtedy można pomyśleć nad etapowym rozstrzygnięciem rozłożonym w czasie i kosztach lub zaczerpnąć alternatywnych propozycji Architekta.

3. Typy ogrodów – ogólny zarys.

ogród swobodnyBez nazwy

ogród wiejski

ogród formalny

Typów i odmian ogrodów jest tyle ile pomysłów. Czyli nieskończoność. Wymienię kilka podstawowych najczęściej używanych.

#Typ swobodny – kompozycja spójna nieraz stworzona z kilku różnych stylów stylistycznie pasujących do siebie. Ogród dynamiczny
#Typ geometryczny – układ kątów prostych zastosowanie sztuki ogrodowej angielskiej, francuskiej, włoskiej. Elementy geometryczne, rośliny zazwyczaj tworzą statyczny wyraz uporządkowanej przestrzeni.

#Typ kombinowany – połączenie obu powyższych typów, tworzenie kontrastów między swobodą a uporządkowanym ładem lub zastosowanie typowej harmonii.

#Typ tematyczny – tutaj nacisk kładziemy na dany temat, który nas interesuje np. kolor , fakturę, styl (wiejski, miejski, modernistyczny, japoński, nowoczesny itp.)

Wnioskując, Nasz ogród może przybierać dowolne formy, ważne by roślinność oraz elementy wystroju tworzyły spójną całość. Ja jako Projektant, zawsze dbam o to by zachować pewne standardy. To nie oznacza, że Moje założenia są identyczne. Zawsze są i będą oryginalne.

Standard oznacza poprawne wykonanie ogólno przyjętych zasad, jest to tylko jedna ze składowych tworzenia ogrodu pozostałe to moja indywidualna ekspresja, wizja inwestora,  uwarunkowania przestrzenne.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej lub jesteś zainteresowany projektem Twojego ogrodu, założeniem ogrodu bądź pielęgnacją NAPISZ DO MNIE

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *